Nedeľné evanjelium je asi každému z nás dobre známe. Ježišove slová môžu na niekoho pôsobiť veľmi prísne. Z celého úryvku som sa dnes zameral na túto časť: „Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.“ Oslovilo ma, že Ježiš znova upriamuje pozornosť na vzťah. To je práve to, na čo v dnešnej dobe ľudia zabúdajú – mať zdravé vzťahy so svojim okolím.
S týmto problémom sa dennodenne stretávam aj vo svojej praxi. Je to výrazne badateľné najmä u trojgeneračných rodín. Mal som minule prípad, kedy sa matka sťažovala, že jej syn si nič neváži, nerešpektuje ju, má všetko a ani nepoďakuje, keď niečo spraví, tak sa ani neospravedlní. Neskôr vysvitlo, že žijú v jednej domácnosti so starou mamou. Moja otázka smerovala na to, ako vyzerá vzťah medzi ňou a jej mamou. Odpoveď bola: „Ja mám so svojou mamou vyjasnený vzťah – ona vie čo niekedy bolo a vie, že sa jej nikdy za nič neospravedlním.“ Týmto sme dospeli k dvom zisteniam: chlapec nepochodí u mamy, ide za benevolentnejšou babkou, ktorá mu dovolí viac ako jeho mama. Týmto klesá autorita matky a stráca sa akýkoľvek význam zákazov, pretože výchova nie je jednotná. Mama chlapca to nechce riešiť so svojou matkou, lebo sa s ňou nechce dostať do konfliktu, tak radšej mlčí. Druhým problémom bolo, že od chlapca matka vyžaduje to, čo ona sama nedokáže – ospravedlniť sa a poďakovať sa svojej matke. Prečo by to malo robiť dieťa, keď nevidí vzor u rodičov?
Zdravé vzťahy sú veľmi dôležité pre náš život. Vieme aké to je, keď sa na niekoho hneváme – ťaží nás to, máme výčitky svedomia, možno niekto aj poruchy spánku. Ježiš nám aj dnes hovorí, že pred Boha máme predstupovať s čistým srdcom, napraviť si svoje vzťahy, sváry a s kľudom na duši prichádzať za ním. Zamyslime sa sami, či všetko, čo sa týka vzťahov s našimi blízkymi je O.K.
Mgr. Peter Chomjak