Sviatok Povýšenia svätého kríža má pre mňa už od detstva osobitý význam. Ako malý chlapec som vždy spolu s rodinou tento sviatok prežíval u mojej starej mamy, pretože práve kostol v ich dedinke je zasvätený spomínanému povýšeniu. Za tie roky som si vypočul množstvo homílií k tejto téme a všetky mali niečo spoločné. Kríž ako symbol kresťanstva. Kríž ako pripomienka Ježišovej obety.
Symboly sprevádzajú človeka na každom kroku. Symbol stále nesie nejaký význam, veď sa len pozrime napríklad na dopravné značenie. Ak by sme nevedeli čo dané symboly znamenajú, boli by sme stratení a na cestách by asi vládol chaos. Ak hľadáme lekáreň, vieme ju nájsť podľa veľkého zeleného kríža s hadom a váhami. Podobne je to s nemocnicou. Biela vlajka symbolizuje, že niekto prichádza v mieri. Existuje ešte nespočetne veľa rôznych symbolov alebo predmetov, čo nesú nejaký význam. Vytvárajú si ich skupiny ľudí, aby sa mohli rozlíšiť od ostatných, vytvárajú si ich národy, vytvárajú si ich jednotlivci.
Aj my kresťania máme svoje symboly. Stačí ak pred vami na semaforoch stojí auto, ktoré ma vzadu nalepenú rybičku, alebo v aute ruženec. Nosíme retiazky s krížikmi, na Vianoce máme na stole kríž, bibliu. Na Zjavenie Pána si kreslíme kriedou nad dvere čísla, písmena a znamienka plus. Všetky tieto symboly nám niečo pripomínajú. Najsilnejším symbolom, ako som už v úvode naznačil, je kríž. Pohľadom na kríž nezískavame len potvrdenie identity, že sme a patríme ku kresťanom, ale získavame aj pripomienku toho, čo Ježiš pre nás urobil. Zomrel za naše hriechy. Dávajme si ale pozor na to, aby to nekončilo len pri symboloch. Doma môžeme mať aj 10 krížov, ktoré nám môžu pripomínať kým sme a v čo veríme, ale ak sa nebudeme snažiť žiť ako kresťania, tak strácajú svoj význam.
Mgr. Peter Chomjak