Vedieť aký je čas znamená poznať jeho kvalitu a vlastnosti. Čas, o ktorom tu Pavol píše, je časom veľkej príležitosti. Grécke slovo kairos znamená príhodný čas. Advent, ktorý sa touto nedeľou začína, je príležitosťou k prebudeniu sa v mesiaci, v ktorom je deň najkratší a noc najdlhšia.
Práve v advente sa však do života ľudí nenápadne vkráda hýrenie a opilstvo na rôznych posedeniach pri príležitosti končiaceho sa pracovného roka. Navyše okrem nepokoja predvianočného zhonu sa dá predpokladať, že kvôli predvolebnej kampani, bude adventný čas pre mnohých aj časom svárov a žiarlivosti. Napriek tomu neprestáva byť príhodným časom k prebudeniu, príležitosťou otvoriť nielen knihu Božieho slova, ale aj knihu svojho života, aby v nej človek nanovo čítal svoj vlastný príbeh vo svetle Božej lásky.
Sv. Augustín bol podobne v príhodnom čase v Miláne neznámym detským hlasom vyzvaný: Tolle et lege! Vezmi a čítaj! Keď potom otvoril knihu Písma práve na dnešnom úryvku z Listu Rimanom, našiel tam nielen svoju minulosť, ale aj prítomnosť a budúcnosť. Našiel sa v príbehu Božej lásky a prebudil sa do nového rána plného Kristovho svetla.
„Uchopil som knihu, otvoril a začal som potichu čítať kapitolu, na ktorú najprv padli moje oči: „Nie v hodovaniach a v opilstvách, nie v smilstvách a nehanebnostiach, nie v rozbroji a nenávisti, ale oblečte si Pána Ježiša Krista a o telo nemajte starosti, aby zbujnelo“ (Rim. 13, 13—14). Ďalej som nečítal, a nebolo ani treba, lebo keď som dočítal posledné slová vety, vtedy akoby zo žriedla vyrazilo v mojom srdci svetlo istoty a zahnalo všetky tône pochybností.“
Sv. Augustín, Vyznania 8.12
V advente Boh pozýva aj nás k objaveniu duchovného rána so všetkou jeho krásou. Nevyužiť čas adventu znamená pohrdnúť šancou obliecť si Krista a byť nanovo človekom. Práve teraz v advente je príhodný čas zmeniť hýrenie na solidaritu, opilstvo na zdieľanie radosti, smilstvo a necudnosť na čistú nesebeckú lásku a úctu k druhému človekovi, sváry a žiarlivosť na konštruktívnu a láskavú debatu o hľadaní pravdy a spoločného dobra.
Tolle et lege!